Recent Posts

17 Mart 2015 Salı

Oruxmaps Gps uygulaması "Doğada kaybolmayın, doğanın tadını çıkarın"

Doğa sporlarının temel dallarından biri olan doğa yürüyüşünü (hiking) bireysel olarak yapan kişilerin bu işe başlarlarken ki en büyük korkuları doğa da kaybolmaktır.Bu konuda ki benim şahsi düşüncem, ülkemizde özellikle büyük şehirlere yakın bölgelerde yapılan bu doğa yürüyüşlerinde, her zaman gerekli çalışma ve önlemler alınmak kaydıyla, 15-20 km alan içerisinde muhakkak bir köy, yayla vb yerleşim yerleri bulunmaktadır.Doğaya çıkma niyetinde olan bir kişininde doğal olarak önceden bölge hakkında gerekli çalışmaları yapması zorunludur.Teknolojinin bu denli ilerlemesi ile doğa da yönümüzü ve konumumuzu bulmamıza yarayan araçlarda çoğalmış, bir parçamız haline gelmiştir.Doğada yön bulma, rotamızı takip etme ve yürüdüğümüz rota ile ilgili detaylı bilgiler almamız için El GPS leri bu iş için tasarlanmış en ideal cihazlardır.
İnternette yaptığım araştırmalarda bulduğum ve bu başlık altında size tanıtmak istediğim çok güzel bir GPS uygulama programı, hem android sitemli cep telefonun da çalışması, internetten bağımsız olarak harici Gps modülünü kullanması ve uygulama olarak kullandığımız bir çok el gps cihazından daha fazla özelliklere sahip olması ve herşeyden önemlisi ücretsiz olması nedeni ile şiddetle tavsiye edeceğim ORUXMAPS GPS uygulamasını.Söz konusu uygulamayı arazide deneme şansım olmadı fakat, şehir içerisinde gayet başarılı.Hatta bu yazıdan sonra arazide deneyen arkaşlarda , yorum bırakırlarsa sevinirim.Programın kullanımı ile ilgili olarak zaman bulabilirsem burada detaylı olarak yazmaya çalışacağım.Şimdilik sadece görsel  bir takım bilgiler eklemek istiyorum.Doğa da kaybolmayın, doğanın tadını çıkarın.... Tepkiler:

3 yorum :

Bu uygulamayı doğada kullanıyorum. Küçük bir hack ile (bkz http://oruxmaps.forosactivos.net/t1113-new-versions-online-maps-management-onlinemapsources-xml), google maps'i de offline olarak önceden download edip, doğada tüm gsm/internet bağlantılarımı kapatıp, sadece gps modunu açık tutarak, pilden tasarruf ediyorum.

http://www.oruxmaps.com/hiking_tuto.pdf adresinde, offline harita oluşturma yöntemleri var.

Bilgiler için teşekkürler.Şu ana El gps im olması dolayısı ile doğada kullanma gereği duymadım. İncelemekte fayda var.Bilgilendirme için teşekkürler.

Merhaba. OruxMaps'in Son versiyonu olan 6.5.0rc6 ve En Güncel Türkiye haritası ile Yenice Ormanları (Karabükte) Bisiklet ile test ettim. Programın Uçak modunda offline harita üzerinden çalışması oldukça iyi. Ayrıca gideceğiniz yerin katmanlı olarak goog'ledan haritasını indirip offline olarak kullanmanız da diğer bir seçenek. Oldukça başarılı ve üstelik türkçe bir program olması tercih edilebilecek bir program olmasını sağlıyor.

Yorum Gönder