Recent Posts

14 Ağustos 2012 Salı

Altınova beldesi Ayvalık/Balıkesir


Uzun zaman önce ailemin satın almış olduğu yazlık dolayısı ile gençlik anılarımızın, yaz arkadaşlıklarını yaşandığım   Altınova beldesi hakkında bir şeyler karalamak bugüne nasipmiş.Eğer tatil anlayışınız; “Ben denizi severim ama yeşilden de vazgeçmem. Her suyun temiz olmasıda yetmez, dibe dalınca bambaşka bir dünya ile karşılaşmak isterim. Birde tarihi zenginlik. Tatilimi geçirdiğim yerde benden yüzlerce yıl öncede insanların yaşadığını belgeleyen uygarlık kalıntıları varsa benim için ideal tatil budur işte.” diyebiliyorsanız ,tatilinizi olağanüstü denizi ve kumsalı ile yemyeşil ovasında gezintiler yapmak için Altınova sizin için biçilmiş kaftan.   

Altınova’nın sahil ve pırıl pırıl denizi görülmeye değer eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Deniz ve granit kayalardan oluşmuş olan incecik kumlarla örtülü kumsal dünyada ender rastlanan “Deniz-Kıyı seviyesinin aynı olması” özelliğini taşımaktadır. Denizde, kumdan ve güneşten yararlanmak isteyenler Altınova’ya geldiklerinde ne kadar isabetli bir karar verdiklerini fark edeceklerdir. Tatilde mutlak sessizliği sıkıcı, aşırı hareketliliği ise yorucu bulanlar için ideal tatil yeri Altınova’dır.Altınova, isminden de anlaşılacağı üzere kıyı şeridi boyunca uzanan dümdüz ova üzerine kurulu yazlık evlerden oluşmakta, yazlıkçı olarak tabir edilen turist kesiminden oluşmaktadır.Şahsi düşüncem en fazla üç kata kadar verilen izin nedeni ile diğer tatil yörelerindeki gibi apartmanlaşma yaşanmamış ender beldelerden birisi olma özelliğini korumaktadır.Yazlık dışında, çok fazla seçenek olmamasına rağmen, pansiyon ve apart otel seçenekleri ile de konaklama imkanı yakalamak mümkündür.Altınovan'ın, Ayvalık, Akçay, Dikili,Bergama gibi tarihi ve turistik yerlere yakın mesafede bulunması günübirlik gezintiler için avantaj yaratmaktadır. 
 Altınova’yı Aktepe’ye çıkıp tepeden seyretmek de apayrı bir zevktir. Hatta bizim tavsiyemiz uykunuzdan biraz fedakarlık edip güneşin ilk ışıklarında orada olursanız karşınıza hemen dibinizdeymiş gibi görünen (yaklaşık uzaklığı 12 mil olan) Midilli Adasını ve adada ki evleri, durgun çarşaf gibi denizi  görebilirsiniz. 

Tepkiler:

0 yorum :

Yorum Gönder